į pradžią turinys susisiekite  
Failų saugykla
.

Kristina Paulikė, f/b grupės "Už efektyvią pagalbos šeimai politiką!" administratorė išplatino tokį dokumentą:

 

PRAŠYMAS.

Kas tik galite, siųskite Seimo nariams šį laišką, kurį galite patobulinti:

 

Lietuvos Respublikos Seimo nariams, frakcijoms


Dėl vaiko teisių pagrindų įstatymo projekto

 

Prašome Seimo narius atmesti pateiktą pasiūlymą dėl Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo ir papildymo (XIIIP-113 ), kuriame eilinį kartą užsimota keisti smurto prieš vaiką sampratą. Projekto autoriai smurtu prieš vaiką siūlo laikyti vaiko nepriežiūrą, t.y. nepakankamą pagrindinių vaiko fizinių, socialinių poreikių tenkinimą ar netenkinimą, kuris kelia grėsmę vaiko orumui.


Tačiau tokia įstatymo formuluotė visiškai neatitinka realių žmonių gyvenimo sąlygų Lietuvoje: pagal statistiką net 19 tūkst. vaikų auga socialinės rizikos šeimose. 26 proc. namų ūkių, kuriuose auga vaikai, nėra pakankamai šildomi. 12 proc. šeimų dėl pinigų stokos negali laiku sumokėti būsto nuomos, komunalinių mokesčių. Apie 19 proc. tokių šeimų negali sau leisti bent kas antrą dieną valgyti mėsos, o šeimos, kurios negali apmokėti nenumatytų išlaidų, sudaro net 55 proc.


Akivaizdu, kad sąlygos vaikui augti ir visapusiškai vystytis nepažeidžiant jo orumo negali būti tinkamos, jei šeimoje stokojama lėšų maistui, jeigu namai nešildomi arba blogai šildomi, laiku nesumokami komunaliniai mokesčiai ir pan. Priėmus tokį projektą, nepritekliuje gyvenančių šeimų tėvų elgesys neišvengiamai būtų vertinamas kaip nesugebėjimas užtikrinti tinkamos vaiko priežiūros ir tai būtų laikoma vaiko teisių pažeidimu, o valstybė privalėtų bausti dešimtis tūkstančių nepritekliuje gyvenančių šeimų arba ignoruoti jose vykstančius masinius vaiko teisių pažeidinėjamus.

 

Nėra abejonės, jog tokia STATISTIKA būtų linksniuojama tarptautinių žmogaus teisių organizacijų ataskaitose, o Lietuva būtų vadinama kaip šalis, kurioje labiausiai smurtaujama prieš vaikus.

Kita vertus, statistikos duomenimis pernai užregistruota 1669 smurtavimo prieš vaikus atvejų. Tai nesudaro net pusės procento turimų vaikų skaičiaus. Žinoma, šuliniuose ar grioviuose neturi būti skandinami mūsų vaikai. Tačiau tokie atvejai yra pavieniai, susijęs su psichiškos problemų turinčiais asmenimis.

 

Neginčytina, kad bet koks smurtas yra blogis. Tačiau žinant, kad šis blogis statistikoje sudaro vos dvi dešimtąsias dalis procento, tampa neaišku, kam įstatymu (aukščiau nurodyta formuluote) būtina gausinti smurtavimo (vaikų nepriežiūros) atvejus. Taip pat neaišku, kodėl triukšmas dėl vaiko teisių pažeidimų Lietuvoje nuolat eskaluojamas tarptautiniu mastu. Šios nuolatinės pastangos išplėsti smurto prieš vaiką sąvoką suponuoja išvadą, kad minėta pataisa turi duoti kažkam apčiuopiamą materialinę naudą Tikėtina, jog minėtas įstatymo projektas labai naudingas įvairių lobistinių grupių interesams.

 

Tai, kad pagal siūlomą projektą Lietuvoje statistiškai padaugės tinkamai neprižiūrimų vaikų, o valstybės bus priversta tokį faktą ignoruoti arba masiškai vaikus paimti iš tėvų, kur jiems pagal įstatymo projektą augti aplinka nėra tinkama, problemos esmės neišspręs.


Todėl prašome LR Seimo narius skirti daugiau dėmesio ne kovai su vaiko teisių pažeidimų pasekmėmis, o su priežastimis, kurios yra gyventojų skurdas, žmonių socialinė nelygybė ir atskirtis, netinkamas valstybės požiūris į daugiavaikes ir skurde gyvenančias šeimas.

 

Seimo narių el. p.:

 

Vida.Aciene@lrs.lt; Mantas.Adomenas@lrs.lt; Virgilijus.Alekna@lrs.lt; Rimas.Andrikis@lrs.lt; Arvydas.Anusauskas@lrs.lt; Ausrine.Armonaite@lrs.lt; Audronius.Azubalis@lrs.lt; Valius.Azuolas@lrs.lt; Kestutis.Bacvinka@lrs.lt; Vytautas.Bakas@lrs.lt; Linas.Balsys@lrs.lt; Kestutis.Bartkevicius@lrs.lt; Mindaugas.Bastys@lrs.lt; Rima.Baskiene@lrs.lt; Juozas.Baublys@lrs.lt; Juozas.Bernatonis@lrs.lt; Agne.Bilotaite@lrs.lt; Rasa.Budbergyte@lrs.lt; Valentinas.Bukauskas@lrs.lt; Guoda.Burokiene@lrs.lt; Algirdas.Butkevicius@lrs.lt; albutk@lrs.lt; Petras.Cimbaras@lrs.lt; Viktorija.Cmilyte@lrs.lt; Rimantas.Dagys@lrs.lt; ridagy@lrs.lt; Irena.Degutiene@lrs.lt; irdegu@lrs.lt; Algimantas.Dumbrava@lrs.lt; Justas.Dziugelis@lrs.lt; Aurimas.Gaidziunas@lrs.lt; Vitalijus.Gailius@lrs.lt; Dainius.Gaizauskas@lrs.lt; Arunas.Gelunas@lrs.lt; Eugenijus.Gentvilas@lrs.lt; Simonas.Gentvilas@lrs.lt; Kestutis.Glaveckas@lrs.lt; keglav@lrs.lt; Petras.Grazulis@lrs.lt; pegraz@lrs.lt; Arunas.Gumuliauskas@lrs.lt; Juozas.Imbrasas@lrs.lt; Stasys.Jakeliunas@lrs.lt; Jonas.Jarutis@lrs.lt; Zbignev.Jedinskij@lrs.lt; Eugenijus.Jovaisa@lrs.lt; Sergejus.Jovaisa@lrs.lt; Rasa.Jukneviciene@lrs.lt; rajukn@lrs.lt; Vytautas.Juozapaitis@lrs.lt; Ricardas.Juska@lrs.lt; Vytautas.Kamblevicius@lrs.lt; Darius.Kaminskas@lrs.lt; Ramunas.Karbauskis@lrs.lt; Laurynas.Kasciunas@lrs.lt; Dainius.Kepenis@lrs.lt; Vytautas.Kernagis@lrs.lt; Greta.Kildisiene@lrs.lt; Gintautas.Kindurys@lrs.lt; Gediminas.Kirkilas@lrs.lt; gekirk@lrs.lt; Algimantas.Kirkutis@lrs.lt; Vanda.Kravcionok@lrs.lt; Dainius.Kreivys@lrs.lt; Asta.Kubiliene@lrs.lt; Andrius.Kubilius@lrs.lt; ankubi@lrs.lt; Gabrielius.Landsbergis@lrs.lt; Tadas.Langaitis@lrs.lt; Jonas.Liesys@lrs.lt; Linas.Linkevicius@lrs.lt; Michal.Mackevic@lrs.lt; Ausra.Maldeikiene@lrs.lt; Raimundas.Martinelis@lrs.lt; Kestutis.Masiulis@lrs.lt; Bronislovas.Matelis@lrs.lt; Laimute.Matkeviciene@lrs.lt; Antanas.Matulas@lrs.lt; Kestutis.Mazeika@lrs.lt; Ruta.Miliute@lrs.lt; Radvile.Morkunaite@lrs.lt; Jaroslav.Narkevic@lrs.lt; Alfredas.Nauseda@lrs.lt; Monika.Navickiene@lrs.lt; Arvydas.Nekrosius@lrs.lt; Petras.Nevulis@lrs.lt; Ausrine.Norkiene@lrs.lt; Juozas.Olekas@lrs.lt; juolek@lrs.lt; Ceslav.Olsevski@lrs.lt; Andrius.Palionis@lrs.lt; Ausra.Papirtiene@lrs.lt; Zygimantas.Pavilionis@lrs.lt; Virgilijus.Poderys@lrs.lt; Raminta.Popoviene@lrs.lt; Viktoras.Pranckietis@lrs.lt; Mindaugas.Puidokas@lrs.lt; Kestutis.Pukas@lrs.lt; Edmundas.Pupinis@lrs.lt; Naglis.Puteikis@lrs.lt; Vytautas.Rastenis@lrs.lt; Jurgis.Razma@lrs.lt; jurazm@lrs.lt; Juozas.Rimkus@lrs.lt; Viktoras.Rinkevicius@lrs.lt; Irina.Rozova@lrs.lt; Julius.Sabatauskas@lrs.lt; Algimantas.Salamakinas@lrs.lt; alsala@lrs.lt; Paulius.Saudargas@lrs.lt; Valerijus.Simulik@lrs.lt; Virginijus.Sinkevicius@lrs.lt; Algirdas.Sysas@lrs.lt; alsysa@lrs.lt; Gintare.Skaiste@lrs.lt; Arturas.Skardzius@lrs.lt; Saulius.Skvernelis@lrs.lt; Kestutis.Smirnovas@lrs.lt; Lauras.Stacevicius@lrs.lt; Andriejus.Stancikas@lrs.lt; Levute.Staniuviene@lrs.lt; Kazys.Starkevicius@lrs.lt; Gintaras.Steponavicius@lrs.lt; Zenonas.Streikus@lrs.lt; Algis.Strelciunas@lrs.lt; Robertas.Sarknickas@lrs.lt; Stasys.Sedbaras@lrs.lt; Irena.Siauliene@lrs.lt; irsiau@lrs.lt; Audrys.Simas@lrs.lt; Ingrida.Simonyte@lrs.lt; Agne.Sirinskiene@lrs.lt; Leonard.Talmont@lrs.lt; Rita.Tamasuniene@lrs.lt; Tomas.Tomilinas@lrs.lt; Stasys.Tumenas@lrs.lt; Povilas.Urbsys@lrs.lt; Gintaras.Vaicekauskas@lrs.lt; Petras.Valiunas@lrs.lt; Egidijus.Vareikis@lrs.lt; Jonas.Varkalys@lrs.lt; Juozas.Varzgalys@lrs.lt; Gediminas.Vasiliauskas@lrs.lt; Aurelijus.Veryga@lrs.lt; Virginija.Vingriene@lrs.lt; Antanas.Vinkus@lrs.lt; Emanuelis.Zingeris@lrs.lt; emzing@lrs.lt; Remigijus.Zemaitaitis@lrs.lt; Rokas.Zilinskas@lrs.lt